Bozky sa páčili aj Putinovi.Epochálne stretnutie dvoch kresťanských patriarchov po tisícročí nepriateľstva.

13.02.2016 11:59

Spojí ich len strach z islamu? 

Včera sa v Havane stretli ruský patriarcha Kyril I. a pápež František. Ide o historické stretnutie patriarchu ruskej ortodoxnej cirkvi s hlavou katolíckej cirkvi. K stretnutiu prišlo na letisku v Havane. František je na Kube na krátkej pracovnej návšteve a "úplne nahodne" tam práve v tom istom čase zavítal na pozvanie kubánskej vlády aj moskovský patriarcha. A "úplne náhodne" boli obaja v tom istom čase aj na havanskom letisku.

Pápež a patriarcha sa pri stretnutí objali a pobozkali a potom sa odobrali na rozhovor, ktorý bol plánovaný na dve hodiny. Stretnutie v Havane má ukončiť "dobu ľadovú" medzi dvoma najväčšími kresťanskými cirkvami, trvajúcu takmer tisíc rokov.

Ku schizme medzi západnými a východnými kresťanmi prišlo v roku 1054, keď sa od Ríma odtrhlo východné kresťanstvo, respektíve, keď ho Rím vypudil zo svojho lona a označil za kacírske učenie, a tým aj celú kresťanskú Byzanciu prenechal Turkom, ktorý ju dobyli a zničili, a tak to boli pápeži, ktorí otvorili islamu bránu do Európy. Na západe Európy sa tak etablovala rímsko-katolická cirkev a na východe cirkev ortodoxná - pravoslávna. Schizme predchádzali teologické a politické spory medzi Rímom a byzantským Konštantinopolom.

V rozhovore  pápeža a patriarchu, ktorý sa konal v budove letiska, išlo predovšetkým o tému prenasledovania kresťanov islamistickými extrémistami na Blízkom Východe a v severnej a strednej Afrike. Obe hlavy dvoch kresťanských cirkví vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsudzujú prenasledovanie kresťanov a vyzývajú k mieru a pokoju. Zdôraznili, že toho, čo ich spája, je neporovnateľne viac, ako toho, čo ich rozdeľuje. Vyhlásili, že v budúcnosti budú a musia obe cirkvi úzko spolupracovať pre blaho všetkých kresťanov a za mier pre celé ľudstvo. Ruský patriarcha má veľmi dobrý vzťah s prezidentom Putinom.

Pápež František vyhlásil už v roku 2014, že mu veľmi záleží na tom, aby sa vzťahy medzi katolíkmi a ortodoxnými kresťanmi aj na oficiálnej úrovni vybudovali, prehĺbili a zoptimalizovali, a to v neposlednom rade aj preto, aby tak celé kresťanstvo vystupovalo ako jednotný celok s patrične silnými politickými signálmi, vysielanými na mocných tohto sveta, v záujme dosiahnutia mieru.

Na Kube pobudol František len krátko (zrejme tam prišiel len kvôli sttretnutiu s moskovským patriarchom). Medzičasom je už v Mexiku, kde si naplánoval viacdňovú cestu, s bohatým programom. Navštívi aj viaceré problematické mestá, kde prekvitá obchod s drogami. Zavíta tak napríklad do mesta Ciudad Juaréz, na hranici s USA. 

Mexiko je v počte katolíkov na druhom mieste na svete. Najviac katolíkov žije v Brazílii.