Naša vláda prosbou o pomoc EÚ v boji proti korone totálne zosmiešnila SR v Nemecku i Francúzsku

21.02.2021 23:43

Igor Matovič a jeho vláda sa zachovali tak, ako keby vládli v jednej z najzaostalejších krajín tretieho sveta, kde nie sú žiadni dobrí experti v oblasti medicíny a epidemiológie a musia preto prosiť o pomoc vyspelé štáty.

Hovoril som o tom  s niekoľkými spriatelenými redaktormi v Nemecku a jedným z Francúzska a všetci sa zhodli v tom, že  Slovensko si týmto krokom veľmi pokazilo svoje meno a sa zosmiešnilo a strápnilo.

V tomto zmysle písali o tom aj viaceré západné médiá, aj keď to vyjadrili „diplomatickejšie“, ale zároveň jednoznačne. A citujú aj hlasy zo SR (lekárov), ktorí sa neboja otvorene hovoriť o slovenskom vládnom korona-chaose. Tomuto chaosu sa venovala aj nemecká televízia ako napr. ARD a MRD.

V ARD to oficiálne znelo doslova nasledovne (neoficiálne ešte oveľa tvrdšie):

Antigén-test-stratégia slovenskej vlády stroskotala. Krajina musela vyhlásiť lockdown, počet infekcií stúpa povážlivo a slovenskí experti  vôbec nedôverujú oficiálnym číslam.

Viktor Halíř, riaditeľ nemocnice v Kežmarku si to všetko nevie vysvetliť. Podľa Ministerstva zdravotníctva je v meste 95 korona pacientov, ktorí sú ošetrovaní v jeho klinike. On vie ale len o jedenástich pacientoch  - 8 na oddelení pre Covid, traja na JIS-ke. Na otázku, kde sú ostatní, odpovedal, že nevie nič o tom, že by nejakí boli niekde inde.

Napriek tomu je Kežmarok zaradený do stavu vysokého ohrozenia, čo znamená, že školy musia byť opäť zatvorené a tí, čo pracujú, sa musia každých 7 dní testovať, len tak môžu ísť do práce (niečo také v Nemecku neprichádza do úvahy) .

Slovenské úrady nemajú problém len s pandémiou, ale aj sami so sebou, lebo podľa všetkého celkom stratili prehľad o situácii.

Analytik Richard Kollar povedal:

„Vôbec nevieme, koľko ľudí prichádzajú ako noví pacienti do nemocníc a nevieme ani to, koľkí sú už prepustení. A nemôžeme zistiť, prečo sa ich počet zvyšuje a my nepoznáme ani ich vek a nepoznáme dokonca ani štruktúru robených korona testov.

Od zdravotných úradov sme sa doteraz nedozvedeli, kde sa naši občania infikujú koronou. Nevieme ani to, či je bezpečné chodiť do obchodov a cestovať mestskou dopravou.

(takéto katastrofálne a chaotické vyhlásenia sú z pohľadu nemeckých a francúzskych expertov i žurnalistov diletanstvo non plus ultra).

Antigén-testy, ktoré sa robia po celom Slovensku, presadil Igor Matovič, a síce proti vôli mnohých odborníkov. Tí tvrdili, že to extrémne preťaží lekárov a zdravotných pracovníkov a že to bude len zbytočné plytvanie potrebných zdrojov.

Podobne vyznelo krátke vysielanie o korone v SR, ktoré zaznelo 15. februára v Deutschlandfunk. Uvediem z toho len dve vety, ktoré boli v Nemecku absolútne nepochopiteľné:

„Wie die staatliche Nachrichtenagentur TASR berichtete, beschloss die Regierung in Bratislava wegen der Coronapandemie EU um Hilfe bitten. Konkret geht es um die Entsendung von zehn Ärzten und 25 Krankenschwestern.

Ako oznámila štátna tlačová agentúra TASR, rozhodla sa vláda v Bratislave požiadať EÚ o pomoc kvôli mimoriardne ťažkej situácii ohľadne pandémie. Konkrétne  ide o vyslanie desiatich lekárov a 25 ošetrovateliek.“

Z pohľadu Nemecka patrí SR v rámci EÚ k vyspelejším štátom a preto je nepochopiteľné, že nie je schopná zabezpečiť z vlastných zdrojov 35 zdravotných pracovníkov. A to o to viac,  že neoficiálne informačné zdroje zo Slovenska hovoria o tom, že situácia s pandémiou nie je ani zďaleka taká dramatická, ako to signalizuje smerom na západ Igor Matovič a jeho ľudia.